Biały czy Czarny? Syrop z kwiatów Bzu - Antidotte

Biały czy Czarny? Syrop z kwiatów Bzu

Biały czy Czarny? Syrop z kwiatów Bzu

Maj. Zawsze czekam na ten okres, gdy wszystko zakwita i czuć już w powietrzu zapach wiosny. Ale tak naprawdę to wyczekuję kwiatów Bzu czarnego, z którego można wyczarować bajeczny syrop o orzeźwiającym i nieopisanym mi aromacie. Cały smak i chęć zrobienia go, przyszedł za mną z Austrii. Pierwszy raz miałam tam okazję go spróbować, rozcieńczonego z wodą mineralną i kostkami lodu. To była miłość bezwarunkowa i kocha mnie do dziś. 

Gdyby ktoś nie dotarł do końca, ważna uwaga! Zarówno kwiaty, jak i owoce Bzu czarnego (Sambucus nigra) przed spożyciem należy poddać obróbce termicznej! Nie spożywamy ich surowych, dlatego że zawierają glikozydy, które mogą troszeczkę narozrabiać w naszym organizmie. 

Kilka słów o kwiatach Bzu

  • krzew jest wszędobylski (dziarsko rozsiewany przez ptaki w stanie naturalnym), a najchętniej bujnie rośnie przy drogach, więc starajmy się po prostu iść w leśne obrzeża i tam pobuszować, coby trochę chemii ominąć   
  • zbieramy świeżo rozkwitnięte kwiaty, unikamy tych, które zaczynają opadać lub brązowieją
  • polecam słoneczny dzień, jak tylko obeschną z rosy i będą bogate w magiczny pyłek
  • oprócz obłędnego zapachu posiadają wiele cennych dla naszego zdrowia substancji (flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne i sole mineralne)
  • zanim przystąpimy do działania, odłóżmy zebrane baldachy najlepiej na papier lub ściereczkę i poczekajmy, aż wszystkie żyjątka go opuszczą. Można delikatnie strzepać, ale trzeba uważać, by nie stracić zbyt drogocennego pyłku
  • pozbywamy się grubych, zielonych łodyżek, które mogą spowodować gorzki smak syropu

Moja wersja syropu wygląda tak

Składniki:

  • spora ilość baldachów (tak, by weszła do 5 litrowego słoja:) 
  • 4 cytryny dokładnie wyszorowane, sparzone i pokrojone na plasterki 
  • 1 kg cukru (prawda jest taka, że ilość słodkości zależy od Ciebie)
  • przegotowana woda

Wszystko umieszczamy w słoju i odstawiamy do lodówki na 2-3 dni, starając się od czasu do czasu przemieszać bądź wstrząsnąć.

Następnie po upływie czasu wszystko ładnie cedzimy i wyciskamy całą dobroć. 

Przelewamy do naczynia w którym będziemy podgrzewać powstałą miksturę, by rozpuścić nasz cukier. Następnie rozlewamy do wyparzonych słoiczków i pasteryzujemy 15 minut. 

Czy wyobrażacie sobie, jak piękny zapach rozchodzi się teraz po Waszej kuchni? Może też się zakochacie. 

I tak dzięki tym działaniom możecie cieszyć się niesamowitym aromatem syropu z Bzu czarnego. A ja już mam w planie sok z owoców, ale to dopiero gdzieś w okresie września nastąpi, prawdopodobnie hehe o ile nie przegapię. 

A jaka nalewka jest pyszna dla zdrowotności. 

Smacznego! 

Dodaj komentarz